Anketa
broj glasova 4085
Šta je po Vašem mišljenju razvojni prioritet grada Subotice?
Ocenite od 1 do 5, s tim da najvećem prioritetu dajete ocenu 1, a ocenu 5 najmanjem.
"Y-krak" - zaobilaznica oko Subotice
Park Palić
Vojna imovina i industrijska zona
Završavanje zgrade Narodnog pozorišta Subotica
Završavanje bazena

"Dan bez automobila"

19.09.2011

Subotica će u četvrtak, 22. septembra 2011. godine, po deseti put učestvovati u akciji „Dan bez automobila". Akcija se sprovodi u većini evropskih gradova u okviru „Evropske nedelje mobilnosti“, koja je posvećena održivim vidovima saobraćaja i kretanja u gradovima. Moto ovogodišnje akcije je „Alternativna mobilnost“, generalni sponzor i pokrovitelj je Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Gradska uprava za zaštitu životne sredine, a lokalni koordinator za Srbiju Društvo ljubitelja biciklizma - Jugo cikling kampanja iz Beograda i Evropska komisija.

Cilj akcije „Dan bez automobila“ je da se apeluje na vozače da manje koriste motorna vozila u centru grada i zonama sa povećanim saobraćajem, da se što više promoviše kretanje biciklom i da se đacima ukaže na mogućnosti očuvanja i zaštite životne sredine koje se tiču smanjenja buke i aero-zagađenja, rekla je, na današnjoj konferenciji za novinare, mr Suzana Dulić, član Gradskog veća zadužena za komunalne delatnosti i zaštitu životne sredine. Ona je kazala kako će se u okviru ove akcije održati niz manifestacija, da je za mališane predškolskog uzrasta organizovan konkurs za likovne radove i da su za najmlađe pripremljeni i kompakt-diskovi sa obrazovnim sadržajem pod nazivom „Saobraćaj – obuka za mališane“, koji će biti podeljeni u svim obdaništima i školama do 22. septembra.

Koordinator akcije, saobraćajni inženjer Imre Kerekeš, smatra da bi javni prevoz trebalo da se reorganizuje, a poboljša mogućnost za nemotorizovana kretanja.

Akciji „Dan bez automobila“ ove godine, vožnjom biciklima do i oko jezera Palić, pridružiće se i Klub ekstremnih sportova sa Palića, rekao je u ime članova Kluba Dejan Vujinović. Prema njegovim rečima, namera je, između ostalog, da se biciklisti okupe i skrenu pažnju okruženju na potrebe za uređenim biciklističkim stazama i na bezbednost biciklističkog saobraćaja.

Izložbu u Gradskom muzeju „Grad biciklista - istorijski, etnološki i umetnički aspekti bicikle u Subotici” u četvrtak, 22. septembra, posetioci će moći da vide besplatno. Povodom obeležavanja akcije predviđeno je zatvaranje saobraćaja u užem centru grada, i to: Trg žrtava fašizma i Trg svete Terezije, između ulica Matka Vukovića i Petefi Šandora, kao i ulica Dimitrija Tucovića. Obe lokacije zatvoriće se u sredu, 21. septembra, od 20 časova, a otvaranje je predviđeno u četvrtak, 22. septembra - za ulicu Dimitrija Tucovića od 20 časova, a na trgovima od 13 časova.

Zavod za javno zdravlje u periodu pre, za vreme i posle akcije meriće buku i zagađenost vazduha.



Kontakt Centar 024 Naručivanje dokumenata Javna preduzeća i ustanove Investirajte u Subotici
Međunarodni festival pozorišta za decu
UPCOMING: >DANAS >SUTRA
0