A Bunyevác Nemzeti Tanács a Szerb Köztársaságnak ítélte oda az Ivan Antunović legmagasabb kitüntetést
A Bunyevác Nemzeti Tanács (BNT) a bunyevácok négy nemzeti ünnepének egyikét - az első nemzeti tanács megválasztásának napját, február 23-át, és a BNT fennállásának és tevékenységének 20 éves jubileumát ünnepelte ma este a Bunyevác Maticában. A korábbi évektől eltérően, amikor az alapítás napja alkalmából kiemelkedő személyeket, intézményeket, szervezeteket és egyesületeket részesített elismerésben mind a négy, számára fontos területen, idén a Bunyevác Nemzeti Tanács egyetlen elismerést ítélt oda, az Ivan Antunović nevét viselő legmagasabb elismerést, amellyel háláját fejezte ki a Szerb Köztársaságnak a bunyevácok nemzeti identitásának megőrzéséhez való különleges hozzájárulásáért. A kitüntetést dr. Suzana Kujundžić Ostojić, az BNT elnöke adta át Nikola Selaković munka- és szociális ügyekért felelős miniszternek, Aleksandar Vučić elnök megbízottjának.
Selaković miniszter elmondta, valóban nagy elismerés a bunyevác közösség részéről, hogy országukat a híres bunyevác papról, íróról, és mindenekelőtt hazafiról, Ivan Antunovićról elnevezett elismeréssel tüntették ki, kinek nem kisebb érdemei vannak, mint a bunyevácok nemzettudatának felébresztése, és kulturális örökségük és identitásuk megőrzése.
Kiemelte, hogy a bunyevác és a szerb nép a történelem során gyakran osztozott a nehéz sorsban.
„Ezért soha nem felejtjük el hozzájárulásukat a szabadságért és a szabad hazáért folytatott harcban ezen a vidéken“ – mondta Selaković.
Felidézte, hogy a bunyevácok és szerbek együtt harcoltak az oszmán uralom ellen, és közösen fogadták el a Szerbek, Bunyevácok és más Szlávok Nagy Nemzetgyűlésének 1918. november 25-ei történelmi határozatát, amellyel a Bánságot, Bácskát és Baranyát hozzácsatolták a Szerb Királyságához.
„Ehhez adta szavazatát 84 bunyevác képviselő és képviselőnő is, ugyanis ekkor kaptak a nők először szavazati jogot Európa ezen részén, és köztük voltak szerbek és bunyevácok is“ - mondta Selaković.
Kiemelte, hogy a bunyevác népnek mindig volt saját nyelve, saját dalai és saját irodalma, és az állam nagyon is érti, hogy meg kell őrizni az identitást, és ellenállni a kultúra kisajátítására vagy az identitás megtagadására irányuló kísérleteknek.
„Sajnos néhány évtizeddel ezelőtt, más időkben és más vezetés alatt a bunyevác nép szembesült azzal, hogy megpróbálták megkérdőjelezni az identitáshoz való jogukat, de ma Szerbiában, a Aleksandar Vučić bölcs vezetésével nemcsak nemzeti kisebbségi státusszal rendelkeznek, és már szabadon tanulhatják nyelvüket és ismerhetik meg kultúrájukat az iskolákban, és a bunyevác nyelv hivatalossá vált Szabadkán, amelynek első statútumát éppen ezen a nyelven írták“ – mondta Selaković miniszter.
Stevan Bakić, Szabadka polgármestere rámutatott, hogy az elmúlt két és fél évben sokat tettek a bunyevácok szokásainak, hagyományainak és kultúrájának megőrzéséért, és hogy 2021 májusa, amikor a bunyevác nyelv egyenrangú hivatalos használatba került Szabadka város területén, arany betűkkel fogják beírni a bunyevác nemzeti közösség történetébe.
„A bunyevác nyelv egyenrangú hivatalos használatba vételével a soknemzetiségű Szabadkánk egyediségét és sajátosságát is megpecsételtük. Ezt a nagy, demokratikus lépést a szólás- és kifejezés szabadsága terén, úgy sok más jó dolgot is, amit tettünk, nem tudtuk volna véghez vinni a béke, a stabilitás és a gazdasági haladás politikája nélkül, amelyet köztársasági elnökünk, Aleksandar Vučić oly bölcsen és határozottan vezet, és aki kiemelt figyelmet fordít a nemzeti kisebbségek helyzetére, gondoskodik jólétükről, jogaik és szabadságaik megőrzéséről“ – emelte ki Bakić polgármester.
Gratulálva a bunyevác polgároknak nemzeti ünnepük és jubileumuk alkalmából, a polgármester megköszönte a Bunyevác Nemzeti Tanácsnak, hogy idén a legmagasabb kitüntetést, az Ivan Antunović elismerést a Szerb Köztársaságnak ítélte oda.
„Szabadka városa mindig támogatni fogja a bunyevácok, valamint a Szabadkán élő többi kisebbségi közösség nemzeti identitásának megőrzését. Abban a meggyőződésben, hogy még sok jót teszünk együtt városunkért, sikeres további munkát kívánok a Bunyevác Nemzeti Tanács új összetételének, amelyet az újraválasztott elnök, Suzana Kujundžić Ostojić vezet“ – zárta beszédét Stevan Bakić polgármester.
Szakállas Zsolt a Tartományi Kormány alelnöke, oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi titkár elmondta, hogy a bunyevácok több száz éve települtek Vajdaságba, azt jobb, értékesebb és gazdagabb vidékké téve.
„A bunyevác közösség elvitathatatlan erényei, a bunyevác nők és férfiak nagy szíve és vendégszeretete, a sajátos temperamentum és az örökség megőrzése iránti elkötelezettség miatt a bunyevác nemzeti közösség valóban egy különleges színnel gazdagítja tartományunk nemzeti kisebbségeinek színes szőnyegét. Hogy mennyire gazdag és különleges ez a szőnyeg, azt láthatjuk abból is, hogy Vajdaságban 29 egyedülálló nemzeti közösség él harmonikus együttélésben és kölcsönös tiszteletben. Vajdaság nemcsak a régióban, hanem Európában is jó példát mutat arra, hogyan kell védeni, fejleszteni és tiszteletben tartani a kisebbségi jogokat“ – emelte ki Szakállas Zsolt.
Suzana Kujundžić Ostojić elmondta, tekintettel arra, mekkora jelentősége van a bunyevác közösség számára nemzeti tanácsuk megalapításának napja, ezt a napot a bunyevác nemzeti közösség négy nemzeti ünnepének egyikévé nyilvánítottuk.
„Húsz év rövid időszak a történelemben, de egy emberöltőben, és mindazok számára, akik ebben az időszakban aktívan részt vettek, nem kevés. Mi mindent megtettünk. Megállás nélkül dolgoztunk, mert nem lehetett feladni. Ebben a két évtizedben keresztezik egymást annak a négy évszázadnak a párhuzamai, amit itt, Észak-bácskában eltöltöttünk. Népünket a történelmi események hol felemelték, hol megtörték. Az 1918-as Nagy Nemzetgyűlésen megélt büszkeségtől egészen 1945-ig, a nevek és nemzeti tudat betiltásáig. De sikerült megküzdenünkés fennmaradnunk" – emelte ki Suzana Kujundžić Ostojić.
Az ünnepi ülésen, melynek keretében alkalmi műsort is tartotta, részt vettek Biljana Marković, azEmberi és Kisebbségi Jogok Minisztériumának képviselője és Milica Rodić, a EBESZ Szerbiai Missziójának képviselője is.
A díszülést, amelyen bemutatták a Bunyevác Nemzeti Tanács megalakulásáról és 20 éves működéséről szóló dokumentumfilmet is, a szerb himnusszal és a Podvikuje bunjevačka vila című bunyevác ünnepi dallal nyitotta meg a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium énekkara.