Bakić polgármester megnyitotta a „Jasenovac. A haláltábor, az élők földje" című audio kiállítást
Tegnap este Stevan Bakić, Szabadka polgármestere nyitotta meg a „Jasenovac. A haláltábor, az élők földje" című kiállítást a Danilo Kiš Alapítvány galériájában, és beszédében rámutatott, hogy a második világháború, az emberiség legnagyobb vesztőhelye sok rosszat hozott az egész emberiség számára, és egy addig ismeretlen fogalmat– a népirtást, és a szerbek sajnos azok közé tartoznak, akiknek először kellett megtudniuk, és nem csak irodalmi és tudományos értelemben, hogy mit jelent ez a kifejezés.
"A Balkán legnagyobb haláltábora - a jasenovaci, vagy ahogy a németek nevezték, a balkáni Auschwitz, ahol 22-24 ezer tíz éven aluli gyermek lelte halálát, ahol 750-800 ezer embert öltek meg, akik közül a legtöbb szerb, zsidó és roma volt. „77 év hallgatás, tiltás és megfélemlítés után, hogy ne beszéljünk szerb áldozatokról, a szerbek szenvedése végre nemzeti jelentőségű témává vált Aleksandar Vučić szerb elnök felelősségteljes államvezetési politikájának köszönhetően” – mondta Stevan Bakić polgármester és hozzátette, hogy a közelmúltban kezdeményezés indult emlékhely és múzeum megépítésére a jasenovaci tábor áldozatainak emlékére a Boszniai Szerb Köztársasággal együttműködésben.
Hangsúlyozta, hogy ennek a kiállításnak emlékeztetnie kell és figyelmeztetnie kell a fiatalokat, és meg kell tanítania őket arra, hogy elődeink milyen drágán fizettek a szabadságért.
„Ma, amikor a szerb nép kiszámíthatatlan időkkel néz szembe, egységben, lélekkel és áldozatainkra emlékezve, megmaradunk és megóvjuk népünket, dicső múltunkat, de a jövőnket is, és megküzdünk az összes előttünk álló nehézséggel. Dicsőség és örök hála a jasenovaci tábor minden áldozatának” – mondta Bakić polgármester.
Jovana Blanuša, a kiállítás produkciós és alkotói csapatának képviselője a jelenlévőkhöz szólva köszönetét fejezte ki Stevan Bakić polgármesternek, Szabadka Városnak és a Danilo Kiš Alapítványnak, amiért lehetővé tették a „Jasenovac. A haláltábor, az élők földje" kiállítás bemutatását ebben a városban.
"Ez nem egy klasszikus kiállítás, és ma este nem képeket, fényképeket, jelenségeket és statisztikákat fognak látni. Ez egy interaktív audio kiállítás, amely a jelenséget használja fel, vagyis az alkalmazott színház alapjait és a drámai narratíva modern technikáit. Ezzel a kiállítással azt szeretnénk üzenni, hogy az áldozatok nem csak statisztikák és számok, ezért arra kérjük Önöket, hogy figyelmesen hallgassák meg a történeteket, és emlékezzenek az áldozatok nevére” – mondta többek között Jovana Blanuša.
A kiállítás nyolc hangfelvételt, rádiótörténetet tartalmaz a jasenovaci tábor áldozatairól, interaktív, és lehetőséget ad a látogatóknak arra, hogy drámai tevékenységsorozaton keresztül a történetek résztvevőivé és társalkotóivá váljanak.
Bár történelmi események ihlették, ez a kiállítás nem történelmi jellegű. A „Jasenovac. A haláltábor, az élők földje” elnevezésű kiállítás a jasenovaci tábor témájának sajátos megközelítése. Egyfajta személyes művészi reflexiót képvisel audio formában, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy a narrátor és a fantázia irányításával maguk alkossanak képeket, és így „lássák” Jasenovacot.
A kiállítás, amelynek szerzői Darko Nikolić és Bogdan Španjević, üzenete azon alapul, hogy Jasenovac arra tanít, hogy az életet nézzük, és ne a halált, a fényt és ne a sötétséget. A halál szimbóluma az élet szimbólumává válik.