Bakić polgármester ünnepélyesen megnyitotta a kilencedik Hagyományápoló Napokat
Ma este a Városháza dísztermében Stevan Bakić, Szabadka polgármestere ünnepélyes keretek között megnyitotta az immár hagyományos, sorrendben kilencedik Hagyományápoló Napokat. A polgármester üdvözlő beszédében elmondta, nagy megtiszteltetés a számára, hogy a szabadkai önkormányzat és a saját nevében is hivatalosan megnyithatja ezt a rendezvényt, melynek célja a más vidékekről Szabadkára települét szerbek hagyományainak és szokásainak bemutatása és megőrzése.
„Amellett, hogy fontos szerepet töltenek be a térség országaiban élő nemzettársainkkal való kapcsolatok megőrzésében és erősítésében, a Hagyományőrző Napok jelentősége abban is megmutatkozik, hogy ez nem csupán egy művelődési rendezvény, amely megmutatja a szerb kultúra gazdagságát, de egyben tanúbizonysága annak is, hogy népünk fennmaradt, hogy a nemzeti szellem elpusztíthatatlan, és hogy az igazi értékek végül mindig győznek“ – emelte ki Bakić polgármester.
Hozzátette, nagy öröm számára, hogy az idei Hagyományőrző Napok a Boszniai Szerb Köztársaság fennállásának harmincadik évfordulója jegyében telnek, annál is inkább, mert sok szabadkai származik azokról a vidékekről, akik a mai napig szoros családi és baráti kapcsolatokat ápolnak az ottaniakkal.
„Szeretném megragadni az alkalmat, hogy emlékeztessem Önöket, hogy hazánk és a Boszniai Szerb Köztársaság közötti együttműködés soha nem volt jobb, szorosabb és konkrétabb, mint ma, mindenekelőtt Aleksandar Vučić szerb elnöknek, valamint a Szerb Kormánynak köszönhetően, amely a legmagasabb, partnerségi szinten ápolja a kapcsolatokat a Boszniai Szerb Köztársasággal. Ez egyben alkalom arra is, hogy kihangsúlyozzam: rendkívül fontos, hogy nemzettársaink a Drina mindkét partjáról továbbra is intenzíven együttműködjenek, és a városunk területén működő hagyományápoló egyesületek vezetői, tagjai még elkötelezettebben vállalják szülőföldünk kultúrájának ápolását, hagyományaink és szokásaink megőrzését, valamint a szülőföldhöz fűződő kapcsolatok erősítését” - mondta Bakić polgármester.
Mint kiemelte, reméli, hogy az Észak-bácskai Körzet Szerb Egyesületeinek Szövetsége, a Hagyományőrző Napok szervezője sikeresen megvalósítja azt az elképzelést, hogy ezzel a megnyilvánulással megőrizzék a szülőföld múltját és jellegzetességeit a feledéstől, és emlékeztet a tolerancia és a sokszínűség ápolásának fontossága, amiről Szabadka, mint többnemzetiségű környezet, hazánk határain túl is ismert.
„Az biztos, hogy az önkormányzat az elkövetkezőkben is támogatni fogja a Hagyományőrző Napokat, úgy, mint a hagyományokat, az emlékezés kultúráját ápoló más rendezvényeket is. Hiszem, hogy a Hagyományápoló Napok még sokáig hirdetik a hagyományőrző egyesületek és a szerb nép egészének kulturális értékeit, és továbbra is előmozdítják az összetartozást és a kölcsönös tiszteletet, a szervezők és résztvevők, de valamennyi szabadkai polgár örömre és büszkeségre is” – mondta Stevan Bakić.
A városháza zsúfolásig megtelt nagytermében Miroslav Karan, az Észak-bácskai Körzet Szerb Egyesületei Szövetségének elnöke is üdvözölte a jelenlévőket, és emlékeztetett arra, hogy egy nép életében a nyelv és a vallás mellett a hagyományok és szokások azok a tényezők, melyek valószínűleg a legdöntőbb befolyást gyakorolják az adott közösség etnikai identitásának kialakítására és megőrzésére.
„A szerb egy gazdag hagyományokkal rendelkező nép, de a különböző történelmi körülmények együttes hatása miatt nagy kihívást jelentett ezeknek a hagyományoknak a megőrzése. Emiatt a szerbek számos szokása elveszett, vagy hosszú időre háttérbe szorult. Ma, a megváltozott körülmények között, a szerb nép körében egyre hangsúlyosabb az a vágy, hogy az elfeledett szokásokat helyreállítsuk, és beleszőjük a modern élet kontextusába” – mondta Miroslav Karan.
Az Észak-bácskai Körzet Szerb Egyesületei Szövetségének feladata– mint mondta – éppen a volt Jugoszlávia háború sújtotta területeiről Szabadkára települt szerbek kultúrájának és hagyományainak megőrzése.
„Idén ünnepeljük a harmincadik évfordulóját a Boszniai Szerb Köztársaság születésének, amely – Őszentsége Porfirije szerb pátriárka szavaival élve az ortodox keresztény ország mélyre nyúló gyökereit képviseli. A Boszniai Szerb Köztársaság a béke, a szabadság, a gyermekek biztonságos nevelése iránti vágy eredménye, annak a vágynak az eredménye, hogy a szerb nép elleni bűncselekmények ne folytatódjanak és ne ismétlődjenek meg soha” - mondta Miroslav Karan.
A sorrendben kilencedik Hagyományőrző Napok hivatalos megnyitója keretében Miroslav Karan az Észak-bácskai Körzet Szerb Egyesületei Szövetségének nevében Tode Nikoletić írónak díszoklevelet adott át a szerb irodalomhoz való kiemelkedő hozzájárulásáért.
Tekintettel arra, hogy e rendezvénynek jótékonysági jellege is van, azon hagyományosan kiosztják a szerb nagycsaládosok díját is, minek keretében Miroslav Karan alkalmi ajándékot adott át a hatgyermekes Miljković házaspárnak: Dejannak és Slađanának.
A Hagyományőrző napok ünnepélyes megnyitón felcsendült a szerb himnusz, amit a szabadkai Kizúr István Általános Iskola Iskončići kórusa adott elő.
A szeptember 5. és 11. között megrendezett Hagyományőrző Napok gazdag művelődési programja keretében pénteken, szeptember 9-én Danica Crnogorčević lép fel a város főterén, míg szombaton, szeptember 10-én a Sinovi Manjače, valamint Dejan Petrović és a Big Bend koncerteznek.